Култура
 • На денешен ден загина Гоце Делчев

  На денешен ден, 4 мај, се навршуваат 113 години од убиството на Гоце Делчев во село Баница, Егејска Македонија. Ѓорѓи Николов Делчев (Кукуш, 4 февруари 1872 – Баница, 4 мај 1903) бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно национално ослободително движење кон…

  Continue Reading ...
 • Почина познатата кантавторка Јадранка Стојаковиќ

  Познатата кантавторка, Јадранка Стојаковиќ, починала вчера во Бања Лука, после долгата борба со болеста. Оваа пејачка се прослави во поранешната Титова Југославија а нејзини најпознати хитови се „Што те нема“, Све смо могли ми“, „Има нека тајна веза“.  Некогашната југословенска ѕвезда живееше во Јапан се до 1987 година, кога се врати во нејзината земја.

  Continue Reading ...
 • Натпревар за мини видеа на тема „Слобода на изразување“

  Францускиот институт во Скопје, во соработка со асоцијацијата Метаморфозис и регионот Нормандија, го организира второто издание на конкурсот „моето мини-видео“. Конкурсот е отворен за младите од 18 до 28 години (по можност франкофони или англофони), кои се интересираат за мултимедијалната сфера (потребно е да имаат смартфон со камера). Кандидатите треба да имаат желба слободно да го…

  Continue Reading ...
 • Велигден различно се одбележува во различни земји

  На Велигден во Финска, децата се облечени како  мали вештерки и одат од врата на врата носејќи врбови гранчиња како благослов и заштита од лошите духови, се во замена за слатките задоволства.    Грција Славењето на Велигден во Грција вклучува многу храна, заедно со забавната игра на кршење на јајцето на „противникот“, а јагнешката чорба…

  Continue Reading ...
 • „Лазар“ премиерно на 19.Скопски филмски фестивал

  Вечерва, на 19. Скопје филм фестивал, во киното „Милениум“ ќе биде прикажан играниот филм „Лазар“, работен по сценарио и во режија на Светозар Ристовски. Филмот премиерно во Македонија беше прикажан  во септември Битола на ИФФК „Браќа Манаки“, а вечерва ќе има можност да го види и скопската публика. Во филмот, кој раскажува за илегален транспорт…

  Continue Reading ...
 • Краток филм за дете со физичка попреченост кое добива за подарок …

  Краткиот анимиран филм „The Present“ од Јакоб Фреј (Jacob Frey), зборува дека животот треба да се живее сега, во овој момент, а не да се поминува во некој виртуелен свет, како што тоа го прави главниот лик, едно дете со физичка попреченост. Тоа го сфаќа во моментот кога за подарок добива едно кученце од неговата…

  Continue Reading ...
 • Милчо Манчевски: Ако по срамот ја снема и казната, ќе станеме варвари!

  Ова е шанса да се сврти нов лист и не треба да се пропушти, за да нема пак криминал, лажна демократија и племенски поделби, појави кои последниве години беа качени на стероиди, порачува Милчо Манчевски за Дојче Веле. Не реагира само „пред дождот“ или во 90-та минута, не бара „мајки“ меѓу партиите, не се претвори…

  Continue Reading ...
 • Конзервација на „Св. Ѓорѓи“ – црква од 12 век во Курбиново

  Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Битола во изминатиот период интензивно работеа на црквата „Св. Ѓорѓи“ во преспанското село Курбиново, проект кој се наоѓа во Програмата на Владата и на Министерството за култура и чија реализација се одвива во неколку последователни фази. Започнувајќи од 2013 година, беа извршени…

  Continue Reading ...