Култура
 • palmira

  Луѓе и машини-роботи ја деминираат Палмира (видео)

  По ослободувањето на античкиот град Палмира на 27 март во Сирија, руските стручњаци помогнати со роботи почнаа да работат на деактивирање на мините што ги постави војската на ИСИЛ. Според портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Закарова, досега се деактивирани повеќе од 1500 експлозивни направи. Руското министерство за надворешни работи објави видео снимка…

  Continue Reading ...
 • Новата археолошка карта ќе биде комбинирана со ГИС технологијата

   Проф. д-р Виктор Лилчиќ-Адамс, директор на Управата за заштита на културното наследство на Република Македонија е познат и признат археолог, ценет од своите колеги и студенти  интервјуто за Историски зборува за состојбата на археологијата во нашата земја Професоре Лилчиќ, археологијата во Македонија како да доживува вистинска ренесанса последниве години. Постојано слушаме за нови истражувања, нови…

  Continue Reading ...
 • Дела на Пикасо од 19 февруари до 16 март во МКЦ

  Младинскиот културен центар во соработка со љубљанската галерија „Висконти“ од Љубљана, пред македонската публика ќе ја претстави изложбата на шпанскиот сликар Пабло Пикасо во галеријата на МКЦ. На изложбата ќе бидат претставени 46 графички дела – факсимили на цртежи, литографии и одделни гравури, од периодот 1932-1969 година. Делата се во сопственост на приватната галерија „Висконти“…

  Continue Reading ...
 • Неверојатни историски фотографии

  Зад секоја стара слика постои приказна, или дури и нечиј цел живот, со сите свои врвови и падови на тага и среќа. Овие слики остануваат неми сведоци на настаните и атмосфера на една ера, оставени во историјата. Bright Side објави едни од најнеобични историски фотографии што некогап сте ги виделе. Секоја од нив носи неверојатен момент…

  Continue Reading ...
 • nov-kulturen-centar

  Отворен нов културен центар во Кино Култура

  Новиот културен проект  “Кино Култура“  на  “Театарот на Навигаторот Цветко“ и “Локомотива – Центар за нови иницијативи во уметноста и културата“, ќе биде отворен утре, 23 декември, со претставата „Ајнштајновите соништа“ во режија на Слободан Унковски. Кино Култура е резултат на една иницијатива што трае подолго време. На старото кино Култура што е градено во…

  Continue Reading ...
 • google-search

  Ламар Одом и Париз најпребарувани на „Гугл“

  „Гугл“ секоја година овој месец веќе 15 години по ред, ја објавува листата на темите и личностите кои ја обележале годината според бројот на пребарувањата. Иако „Гугл“ е најпопуларен пребарувач во светот, сепак овие податоци треба да се земат како резерва бидејќи земјите Кина, Русија и Јапан повеќе користат други пребарувачи. Кошаркашот Ламар Одом и…

  Continue Reading ...
 • kultura

  Француска продуцентска куќа ќе гради културен центар во Автокоманда

  Според потпишаниот договор помеѓу претставниците на општината Гази Баба и „Фејмс“ се предвидува изградба на два објекта – културен дом со површина од 543 квадратни метри и музичко студио со површина од 1194 квадратни метри на локацијата каде што сега се наоѓа културниот дом во населбата Автокоманда. Новото музичко студио ќе биде чекор напред во развојот на имиџот…

  Continue Reading ...
 • Гласоечко машко пеење од Долни Полог впишано во листата на УНЕСКО

  Министерството за култура, успешно го впиша гласоечкото машко двогласно пеење од Долни Полог, Тетовско, во листата на УНЕСКО на 10. седница на Меѓувладиниот комитет на Конвенцијата на УНЕСКО за заштита на нематеријалното културно наследство на човештвото која се одржува од 30 ноември до 5 декември во Намибија. „Гласоечко“ е трето културно добро кое Република Македонија…

  Continue Reading ...
 • lezecki act

  „Лежечки акт“ од Модиљани – второ најскапо уметничко дело во светот

  Сликата на славниот Амадео Модиљани „Лежечки акт“ стана второто најскапо уметничко дело во светот, продадено за 170,4 милиони долари, со што е надминат и досегашниот аукциски рекорд за некои од неговите дела. Сликата е продадена на купувач од Њујорк, кинескиот колекционер Лиу Јикиан, 52 годишен милијардер кој плати за сликата 113 милиони фунти! Сликата на Пабло Пикасо „Жени…

  Continue Reading ...
 • crvka sveti-ilija

  Конзервација на црквата „Св. Илија“ во Стар Дојран

  Црквата „Св. Илија“ е споменик на културата од 19 век.  Во 1916 година, за време на Првата Светска војна црквата била значително оштетена  и оттогаш објектот не бил во употреба. Веќе четврта година по ред, со финансиска поддршка од Министерството за култура на Република Македонија, се спроведува проектот за заштита на оваа црква во Стар…

  Continue Reading ...