Култура
 • Скомрахи 2023 од 1 до 5 ноември: 8 театарски претстави и 25 филмови

  Факултетот за драмски уметности (ФДУ) ги најавува новите Скомрахи 2023, меѓународни средби на студенти од драмските академии. Од 1 до 5 ноември 2023 година, на сцените на факултетот ќе бидат прикажани 8 театарски претстави и 25 филмови на студенти од Романија, Србија, Полска, Хрватска, Косово, Албанија, Шпанија, Белгија, БиХ, Турција, Црна Гора, Чешка. Иран и…

  Continue Reading ...
 • Италијанска премиера на македонскиот филм „М“ на Вардан Тозија во Трст

  Италијанската премиера на најновиот македонски  филм „М“ на Вардан Тозија ќе биде на 1 ноември, на фестивалот Trieste Science + Fiction Festival кој се одржува од 27 октомври до 1 ноември во организација на Центарот за кинематографско и аудиовизуелно истражување и експериментирање La Cappella Underground, соопштија од Агенцијата за филм. Ова е италијанска премиера на…

  Continue Reading ...
 • ВОЛШЕБНАТА ТАТКОВИНА НА ПЕПЕРУТКИТЕ

  Ние ја викаме „куќа“ и ја подразбираме како дом, а тие ја нарекуваат „хижа“ со исто значење, но со една божественост чиј изблик се вгнездува во нашите впечатоци. Се работи за Матуловата хижа, или Матуловиот грунт, како што во својата кајкавштина знаат да го наречат имотот меѓумурците. Зошто Матулов грунт? Пред малку кажавме дека грунт…

  Continue Reading ...
 • Почина уметникот Илија Аџиевски на 97 години

  На 97 годишна возраст, денес почина доајенот на македонската ликовна уметност, Илија Аџиевски.  Роден е  во Струга на 22.12.1926 година. Основно училиште завршил во Струга во 1938. Образованието го продолжил во Дебар во Економското училиште. Во 1942 година се вклучил во младинското движење за отпорот против фашизмот. Во 1946 година се запишал во тогашното художествено…

  Continue Reading ...
 • Филмот „М“ на Вардан Тозија од денеска во Кинотека

  Најновото филмско остварување на македонскиот режисер Вардан Тозија „М“ – дистописката приказна за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, од денеска ќе се прикажува во Кинотека. Денешната проекција (24 октомври) на филмот е на програмата во 18 часот, а потоа во среда (25 октомври)-18 часот, четврток…

  Continue Reading ...
 • „Чувари на формулата“, најдобар филм на „Киненова“. „За мене беше провокација како формулата на смртта, станува формула на животот“

  За најдобар филм на Киненова за исклучителната и длабоко човечка приказна, наградата ја доби филмот „Чуварите на формулата“ на Драган Бјелогрлиќ. Осмото издание на МФФ Киненова сподели приказни на бројни филмски автори кои ни подарија визуелни есенции што долго ќе ги прераскажуваме, а меѓународното жири во состав: Лех Мајевски, режисер, сценарист, кинематографер, мултимедијален уметник од…

  Continue Reading ...
 • Премиерата на „Чувари на формулата“ на Драган Бјелогрлиќ, вечерва го затвора МФФ „Киненова“

  Со доделувањето на фестивалските награди и проекција на филмот „Чувари на формулата“ на Драган Бјелогрлиќ, вечерва во Синеплекс, со почеток во 20 часот, свечено ќе биде затворено 8. издание на МФФ Киненова. Драган Бјелогрлиќ е еден од најголемите и најзначајни српски актери, режисери и продуценти и еден од најуспешните филмски создавачи низ сите простори на…

  Continue Reading ...
 • Фестивалот на полски филм „Висла“ на МФФ Киненова

  Со проекцијата на филмот „Брижит Бардо, засекогаш“  во режија и по сценарио на Лех Мајевски од викендов почна претставувањето на полската кинематографија во рамките на фестивалот Киненова.  Станува збор за второ издание на полскиот филмски фестивал „Висла“, кој во партнерство со МФФ Киненова од 13 до 18 октомври во Скопје ќе ги прикаже и филмовите:…

  Continue Reading ...
 • „Кралицата на танцот“, „Фантастичната тројка“ и „Сестри“ – најдобри филмови според жирито на 11. „Џифони Македонија“

  Норвешкиот „Кралицата на танцот“ во режија на Аурора Госе за јуниорите, францускиот „Фантастичната тројка“ на Михаел Дихтер за кадетите и македонскиот „Сестри“ на Дина Дума за сениорите се најдобрите играни филмови за кои гласаше жирито на 11. Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“. Наградите беа соопштени синоќа на затворањето на фестивалот во преполната сала на…

  Continue Reading ...
 • Проедроу и Лечиќ на 8. МФФ Киненова: Културата на овие простори може да ги надмине сите бариери

  На денешната прес конференција на МФФ Киненова беа претставени Бранислав Лечиќ, годинешен лауреат на наградата за особен придонес во филмската уметност и Асемина Проедроу, режисерката на филмот „Зад стоговите сено“ со кој ќе биде отворено годинешното 8. издание на Фестивалот. Заблагодарувајќи се на доделеното признание, Лечиќ рече дека за него се важни сите награди. -Мене…

  Continue Reading ...