Култура

Загреб e номиниран за Global Production Awards 2023 од Канскиот фестивал

Градот Загреб е номиниран во потесниот круг за наградите за Глобална продукција 2023 година, што го организираат списанието Screen International и британската консултантска фирма Olsberg SPI. Screen International е една од трите професионални публикации со најголема дистрибуција во светот, а токму нивното жири го препозна градот Загреб како најпосакувана новооткриена и најбрзорастечка локација за снимање високобуџетни филмови и серии.
Покрај Загреб, се натпреваруваат и Саудиска Ал Ула, Доминиканската Самана, Ирскиот Лимерик и американскиот Њу Мексико.

„Многу сме горди што Загреб беше избран од многуте апликации, од избор од само пет локации од целиот свет. Ова е веќе прекрасен успех за нас и со нетрпение го очекуваме прогласувањето на победникот за време на Канскиот Филмски фестивал во мај и потајно се надеваме дека ќе победиме. Голема благодарност упатуваме и до хрватските продуценти со кои имаме одлична соработка во промоцијата на Загреб и кои многу ни помогнаа да го ставиме Загреб повторно на филмската карта на светот“, изјави Миа Пеќина Драшковиќ, шеф на филмската канцеларија во Загреб.

Автор: