Култура

Годинешниот 21 „Синедејс“ стартува на седми јули со премиера на „Мими“ на Даријан Пејовски

Под мотото „Од високо подобро се гледа“ на 7 јули ќе започне 21. издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“ со премиерата на македонскиот, инаку втор долгометражен филм на Даријан Пејовски, „Мими“. Младинскиот културен центар (МКЦ) како организатор, и оваа година ќе понуди богата филмска програма, која содржи повеќе од 50 филмови, но и музички настани, работилници со познати филмски имиња. „Синедејс“ се одржува под мотото „Од високо подобро се гледа“ и ќе трае до 14 јули.

Пред седум години токму на „Синедејс“ премиерно беше прикажан дебитантскиот филм на Пејовски, „Три дена во септември“, кој го отвори фестивалот и тогаш доби награда за најдобро сценарио на „Синедејс“ и оваа година „Мими“ повторно е во натпреварувачка програма.

По скопската премиера, „Мими“ ќе има светска премиера на Пулскиот филмски фестивал, чие 69. издание ќе се одржи од 16 до 24 јули. Овој филм којшто е селектиран во SEE програмата на „Синедејс“ раскажува за Мими која ги напушта своите родители, и болното минато од родното место, за да студира во Скопје. Ја запознава Сара – млада мајка со богат но насилен сопруг. Работејќи во киоскот на вујко ѝ, и како бебиситерка за Сара, Мими копнее по единственото што не може да го има – мајчинството.

„ Освен што станува збор за главни женски ликови и во „Три дена во септември“ и во „Мими“, станува збор за многу различни филмови. Во „Мими“ ликовите се многу поамбивалентни, многу повеќе се вкоренети во ова секојдневние кое го живееме, оттаму не сте секогаш сигурни дали навивите за вистинската страна секогаш. Многу лесно оваа приказна може да се претвори во источноевропска социјална драма, меѓутоа јас се обидов да ја раскажам малку поинаку. Скопје е претставен како се чувстувам јас кога е во прашање нашиот град. Се работи за ликови кои играат улоги коишто не си ги одбрале самите. Затоа се и жени главните ликови и како навидум нормализирани ситуации доведуваат до трагичен крај“, вели режисерот Пејовски.

Улогите ги толкуваат Наталија Теодосиева, Тамара Ристоска, Оливер Митковски, Петар Мирчевски, Сашко Коцев, Владимир Петровиќ, Стефан Спасов.

Продуцент на филмот е Томи Салковски, а копродуценти се Дамир Терешак и Марко Јакимовиќ.

Автор на сценариото е Даријан Пејовски, кинематограф е Дејан Димески, сценографијата е на Игор Тошевски, костимограф е Емилија И. Атанасовска, Ива Куробаса работи на шминка и фризура, Александар Пејовски е автор на оригиналната музика, монтажата е на Владимир Павловски и дизајнот на звукот на Игор Поповски. Филмот е копродукција на Скопје Филм Студио со Maxima film од Хрватска и Giggling goat production од Црна Гора, и е направен со поддршка од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, ХАВЦ – Хрватскиот аудиовизуелен центар и Филмскиот центар на Црна Гора.

Бернд Будер е селектор на годинашната програма, која е поделена на Официјална селекција, SEE програма, МК Shorts, Ретроспектива на Фатих Акин и Гала програма, во која ќе се прикажат годинашните кански лауреати „Ѕвезди на пладне“ на Клер Дени, „Блискост“ на Лукас Донт, „Осумте планини“ на Феликс ван Гронинген, „Одлука за заминување“ на Парк Чан-вок, „Тери и Локита“ на браќата Дарден, „Брокер“ на Хироказу Коре-еда и други.

Годинешниот фестивал „Синедејс“ ќе се одржи на покривот на ГТЦ, каде и ќе се случи отворањето со филмот „Мими“, потоа во Музеј на современа уметност и на кровот на Домот на градежници.