Култура
 • Албански рудник го загрозува УНЕСКО-статусот на Охридско Езеро

  Отпад од стар рудник и натаму го загадува екосистемот на најголемото езеро на Балканот – Охридско Езерто, со што го загрозува неговиот статус како светско природно наследство. Езерото е едно од најстарите во Европа, со богат биодиверзитет. Тоа е природен дом на речиси 300 ендемски видови. Поради единствените природни и културни вредности, албанскиот дел на…

  Continue Reading ...
 • Изложби, мултимедијални проекти, работилници и едукативни програми ќе ја одбележат годишната програма на Националната галерија

  Во годината во која Националната галерија Скопје одбележува 75 години постоење, оваа институција подготви програма со која достојно ќе го одбележи овој јубилеј, седум ипол децении креативна работа, проткаена со многу настани, изложби и безброј активности зад себе, етаблирајќи ја оваа национална установа на културата но, исто така и давајќи на тој начин голем придонес…

  Continue Reading ...
 • Елефсина Грција, Веспрем во Унгарија и Темишвар во Романија се европски престолнини на културата за 2023 година

  Елевсина или Елефсина во Грција, Веспрем во Унгарија и Темишвар во Романија ќе ја делат титулата Европска престолнина на културата во 2023 година. Ја преземаат од Каунас, Еш и Нови Сад кои во 2022 година го славеа европското културно наследство. Според листата на Европската комисија, во 2024 година, титулата Европска престолнина на културата ќе ја…

  Continue Reading ...
 • За „францускиот Оскар“ нема да можат да бидат номинирани осомничени за сексуално насилство

  На сите оние на кои им се заканува потенцијална затворска казна за сексуално насилство ќе им биде забрането да присуствуваат на церемонијата на доделување на најважните француски филмски награди Цезар, што ќе се одржи следниот месец, соопшти тамошната Академија за кинематографски уметности. Одлуката на шефот на Француската академија, во пресрет на 48. церемонија на доделување…

  Continue Reading ...
 • Национална галерија-Скопје: Година исполнета со успешни проекти

  Националната Галерија -Скопје, во изминатата 2022 година, реазлизираше значајни проекти, изложби на домашни и на странски автори, вклучувајќи ги и ретроспективните изложби на познати наши уметници, за што, како што велат од Националната галерија, сите се еднакво заслужни и се особено горди на реализираното во изминатата година. Почетокот на 2022 година, во март, програмата стартуваше…

  Continue Reading ...
 • Национална галерија-Скопје: Година исполнета со успешни проекти

  Националната Галерија -Скопје, во изминатата 2022 година, реазлизираше значајни проекти, изложби на домашни и на странски автори, вклучувајќи ги и ретроспективните изложби на познати наши уметници, за што, како што велат од Националната галерија, сите се еднакво заслужни и се особено горди на реализираното во изминатата година. Почетокот на 2022 година, во март, програмата стартуваше…

  Continue Reading ...
 • Конкурс за расказ за млади автори

  Деновиве е распишан првиот Конкурс за краток расказ за млади автори „Тврдоглави“. На конкурсот со по еден расказ можат да учествуваат автори на возраст од 16 до 25 години. Расказот треба да биде необјавен, напишан на македонски јазик и да не надминува 10.000 карактери. Конкурсот е отворен до 31 декември 2022 година, а расказите се…

  Continue Reading ...
 • Отворени денови во Стоби за промоција на новата мобилна апликација Immersium

  Од денеска до 25 ноември во Театарот на археолошкиот локалитет Стоби, ќе биде промовирана новата мобилна апликација Immersium – интерактивна дигитална алатка која овозможува уникатно културолошкo искуство низ истражување, едукација и забава на археолошкиот локалитет. Влезот е слободен за сите заинтересирани а активностите ќе се одвиваат од 8 до 15 часот. Спасувајќи го императорот Теодосиј…

  Continue Reading ...
 • „Нема да си сама“ на Горан Столевски е австралиски кандидат за Оскар

  „Нема да си сама“, дебитантскиот долгометражен филм на австралиско-македонскиот режисер Горан Столевски е австралиски кандидат за најдобар странски филм за Оскар. Филмот премиерно се прикажа кај нас на затворањето на 21. Синедејс, што се одржа во јули, оваа година. Филмот имаше светска премиера во јануари на фестивалот Санденс во Парк Сити, Јута во САД. Критичарите,…

  Continue Reading ...
 • Изложбата „Се што ни е заедничко“ во МСУ – против системското насилство врз Ромите

  Утречевер, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена годишната изложба „Сè што ни е заедничко“ (Sa so si amenge jekhethane/All That We Have in Common) во партнерство со најзначајната манифестација за современа уметност – Европското биенале „Манифеста“. Куратори на изложбата се Мустафа Асан, Мо Диенер, Мира Гаќина и Јованка Попова. Уметници чии дела ќе бидат изложени на…

  Continue Reading ...