Култура

Музичко – ликовен настан по повод пет години од издавачката куќа Шарла

Утревечер со почеток во 21 часот во отворениот дел на музичкиот бар „Ла Кања“ во Старата скопска чаршија, музичката издавачка куќа Шарла по повод 5 години од своето постоење организира роденденски музичко-ликовен настан со наслов „Шарла: 5 чекори поблиску“.

За овој релативно кус период Шарла Рекордс успеа да изгради статус на еден од поинтересните независни издавачи во Македонија и во регионот. Некои од нејзините изданија се завртеа по светски познати радио станици и портали од Њујорк до Хонг Конг, за нив пишуваа осврти и рецензии во Лондон, Берлин, Прага, Љубљана, Загреб и Белград.

Инспирирани од овој успешен процес, екипата на Шарла организира отворен роденденски настан на кој во живо ќе настапат два нејзини артисти, а програмата предвидува и една уметничка изложба – инсталација.

Младата Димитра со својот свеж и бунтовен музички израз е регионално откритие во моментов. Нејзините две ЕР изданија од минатата и оваа година ги освоија срцата на музичката јавност и дома и низ балканскиот регион. Ова ќе биде нејзин прв настап во Скопје со тој материјал.

Mammoth & Yashem е музичкиот алијас на Ненад Тонкин, кој е веќе етаблирано музичко име на нашата сцена уште од времето кога членуваше во популарните Беи Д Фиш. Неодамна излезе неговото второ, Guilty Pleasure ЕР за Шарла, кое во целост ќе го изведе во живо на овој настан.

Истата вечер, Шарла ќе промовира уште 3 свои изданија на ЦД кои заедно со сите предходни ќе можат да се најдат на штандот во Ла Кања по промотивни цени.

Покрај музичкиот дел, амбиентот ќе го збогати и една несекојдневна изложба во простор составена од дела на 5 наши современи уметници на тема ,,Која е твојата утопија? Шарла: 5 чекори поблиску”. Со свои дела изработени специјално за овој настан учествуваат Иван Ивановски, Владимир Лукаш, Сали Ертунч, Ненад Тонкин и Јана Јакимовска. 

Слични статии