Култура

Бесплатна проекција на ремек-делата на Горан Стефановски од вечерва во Драмски

Драмскиот театар од денес, во сеќавање на Горан Стефановски, кој почина на 27 ноември во Англија,  ќе започне со повеќе настани, а вечерва ќе се одржи проекцијата на претставата „Диво месо“. 

„Драмски започнува со низа настани со кои ќе се потсетиме на ремек-делата на нашиот Горан Стефановски“, соопшти театарот каде беа поставени најголем дел од неговите драми. Вечерва во 19 часот ќе има проекција на претставата „Диво месо“ од 1979, во режија на Слободан Унковски. Модератор на настанот е драматургот Александра Бошковска.

В понеделник во 19 часот, ќе има проекција на претставата „Дупло дно“ (1984) во режија на Унковски, а модератор е Мишел Павловски. Влезот за проекциите е бесплатен.

На Саемот на книга во Пула, се промовира негпвата книга „Одисеј и други драми“, публикувана од Хрватската универзитетска издавачка куќа (Фото: Роберт Алаѓозовски)

Од Драмски велат дека датумот за комеморација ќе биде соопштен по пристигнувањето на семејството на Стефановски во Македонија. По реакциите во јавноста дека не се организираат настани во чест на Стефановски, кој е член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), ниту пак се прогласи ден на жалост, ниту на телевизиите се пуштија негови драми, Драмски театар е прва инстутуција која соопшти дека се планираат настани во чест на големиот автор.

Стефановски е автор на легендарните, популарни и на над 20 јазици преведени драми „Јане Задрогаз“, „Диво месо“, „Лет во место“, „Хај-Фај“, „Дупло дно“, „Тетовирани души“, „Црна дупка“, „Демонот од Дебар Маало“ и на најславната ТВ-серија во историјата на македонската продукција „Бушава азбука“, со која генерации деца научија да пишуваат и читаат. Неговата соработка со режисерот Слободан Унковски, од 1980-те па со децении натаму, создаде претстави кои беа во врвот на театарската уметност во регионот.

Инаку, Горан Стефановски, требаше да присуствува на промоцијата на неговата книга на хрватски јазик, „Одисеј и други драми“, што  бешер закажана на Саемот на книга во Пула.  Министерството за култура објави дека со едноминутно молчење за ненадејната смрт на македонскиот драматург Горан Стефановски, во присуство на добитникот на Нобеловата награда за литература Воле Сојинка од Нигерија и многубројни гости и посетители, завчера во Домот на хрватските бранители во Пула, Хрватска свечено бил отворен 24. Саем на книга.

„Програмата насловена ‘Македонија чита’ ќе биде посветена на творештвото на Горан Стефановски, односно на промоција на неговата книга ‘Одисеј и други драми’, публикувана од Хрватската универзитетска издавачка куќа, што е прв превод на хрватски јазик на овој истакнат македонски автор“, соопшти кабинетот на министерот Адеми.

Стефановски е автор на легендарните, популарни и на над 20 јазици преведени драми „Јане Задрогаз“, „Диво месо“, „Лет во место“, „Хај-Фај“, „Дупло дно“, „Тетовирани души“, „Црна дупка“, „Демонот од Дебар Маало“ и на најславната ТВ-серија во историјата на македонската продукција „Бушава азбука“, со која генерации деца научија да пишуваат и читаат. Неговата соработка со режисерот Слободан Унковски, од 1980-те па со децении натаму, создаде претстави кои беа во врвот на театарската уметност во регионот.

Пријателите од пулскиот саем цела година работеа на превод на неговите драми на хрватски и негово гостување како централен настан. Не стигна Горан да не израдува со присуството. Викендов Пула сепак ќе дише со духот и делото на Горан Стефановски, напиша Роберт Алаѓозовски кој ја префводи Македонија на овој саем.

Стефановски почина во Велика Британија каде живееше изминативе две децении. Семејството соопшти дека телото на Стефановски ќе биде кремирано на 5 декември во Кентербери, Англија, а по негова желба пепелта во пригодна прилика ќе биде расфрлана во водите на Охридското Езеро.

Слични статии