Култура
zlaten globus

Објавени номинациите за „Златен Глобус“

Филмската награда „Златен глобус“The Golden Globe) е американска филмска награда  што ја доделува жири составено од странски новинари. Основана во 1943 година после Оскарот е втора најважна награда во САД.

Категоријата за филм е поделена на два дела: еден за најдобар филм и најдобар анимиран филм, глумица и глумец во комедија и мјузикл и трет за драма. Другите категории, како што се режија, сценарио и спореден глумец и глумица се поделени заеднички. наградите „Златен глобус“ се доделуваат во 14 категории и дека трката за најдобар филм се води во два наврата, и тоа за драма и за комедија или мјузикл.

zlaten globus

Една од карактеристиките на годинешните филмови е тоа што се инспирирани од вистински настани, а филмовите влезени во трката за Златниот глобус се снимани според некој роман. Со најмногу номинации се: драмата „Carol“  којашто во чекор ја следи комедијата „The big short“, биографскиот филм за основачот на „Епл“, Стив Џобс и драмата „The Revenant“ со Леонардо ди Каприо во главна улога.

Драмата „Carol“ чие дејствие се случува во Њујорк во 1950-тите години, говори за постара жена која се вљубува во млада продавачка. Овој филм холивудското здружение на странски новинари одлучило да го награди со пет номинации,вклучувајќи ги и оние за најдобра драма и најдобра женска улога на која може да се надеваат актерките на филмот – Кејт Мидлтон и Руни Мара. По четири номинации има филмот „Revenant“ со Леонардо Дикаприо во главна улога. Во тв-категориите по три номинации имаат тв-сериите „American Crime’“,„ ‘Fargo“, „Mr. Robot“,„’Outlander“, ‘„Transparent“  и  „Wolf Hall“.

Најдобар актер во главна улога во серија или ТВ филм 

Идриз Eлба, Luther
Осцар Ајзак, Show Me a Hero
Дејвид Ојелово, Nightingale
Марк Рајланц, Wolf Hall
Патрик Вилсон, Fargo

Најдобра серија или ТВ филм

American Crime, ABC
American Horror Story: Hotel, FX
Fargo, FX
Flesh and Bone, Starz
Wolf Hall, PBS

Најдобра серија комедија/мјузикл

Casual, Hulu
Mozart in the Jungle, Amazon Video
Orange Is the New Black, Netflix
Silicon Valley, HBO
Transparent, Amazon Video

Најдобар актер во ТВ серија комедија или мјузикл

Aziz Ansari, Master of None
Gael García Bernal, Mozart in the Jungle
Rob Lowe, The Grinder
Patrick Stewart, Blunt Talk
Jeffrey Tambor, Transparent

Најдобра актерка во главна улога во серија или ТВ филм

Каитриона Балфе, Outlander
Виола Дејвис, How to Get Away With Murder
Ева Грин, Penny Dreadful
Тараци п. Хенсон, Empire
Робин Врајт, House of Cards
Veep, HBO

Најдобра серија, драма

Empire, Fox
Game of Thrones, HBO
Mr. Robot, USA
Narcos, Netflix
Outlander, Starz

Најдобар актер во ТВ серија, драма

Џон Хем, Mad Men
Рами Малек, Mr. Robot
Вагнер МБоб Оденкирк, Better Call Saul
Ли Шрајбер, Ray Donovan

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје

The Brand New Testament
The Club
The Fencer
Mustang
Son of Saul

Најдобар анимиран филм

Anomalisa
The Good Dinosaur
Inside Out
The Peanuts Movie
Shaun the Sheep Movie

Најдобра песна од филм

“Love Me LIke You Do,” Fifty Shades of Grey
“One Kind of Love,” Love & Mercy
“See You Again,” Furious 7
“Simple Song #3,” Youth
“Writing’s on the Wall,” Spectre

Најдобар филм, мјузикл или комедија

The Big Short
Joy
The Martian
Spy
Trainwreck

Најдобар режисер

Тод Хејнс, Carol
Алехандо Гонзалес Ињариту, The Revenant
Том Меккарти, Spotlight
Џорџ Милер, Mad Max: Fury Road
Ридли Скот, The Martian

Најдобар актер во филм, драма

Брајан Кренстон, Trumbo
Леонардо ДиКаприо, The Revenant
Мајкл Фесбендер, Steve Jobs
Еди Редмејн, The Danish Girl
Вил Смит, Concussion

Најдобра актерка во филм, драма 

Кејт Бланшет, Carol
Бри Ларсон, Room
Руни Мара, Carol
Сајорс Рони, Brooklyn
Алипа Викандер, The Danish Girl

Најдобар актер во филм, мјузикл или комедија 

Кристијан Бејл, The Big Short
Стив Карел, The Big Short
Мет Дејмон, The Martian
Ал Пачино, Danny Collins
Марк Рафало, Infinitely Polar Bear

Најдобра актерка во филм, комедија или мјузикл

Џенифер Лоренс, Joy
Mелиса Мекарти, Spy
Ејми Шумер, Trainwreck
Меги Смит, The Lady in the Van
Лили Томлин, Grandma

Најдобар филм, драма

Carol
Mad Max: Fury Road
The Revenant
Room
Spotlight

Слични статии