Култура
 • Награда за најдобра режија за „Господ постои, името и е Петрунија“

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ се закити со уште една награда. Овој пат на филмскиот фестивал во Пула, Хрватска, кој се одржува од 13 до 21 јули. Имено, Теона Стругар Митевска доби Златна арена за најдобар режисер токму за филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“. Како што е наведено во соопштението, одлуката за доделување…

  Continue Reading ...
 • Манчевски ја доби наградата Eastern star на Trieste филмскиот фестивал во Италија

  На јубилејниот 30. Mеѓународен филмски фестивал во Трст, Италија којшто започна на 18 јануари и че трае до утре, 25 јануари, на македонскиот филмски режисер Милчо Манчевски му беше доделена наградата Eastern star за достигнувања во областа на кинематографијата. Досегашни добитници на оваа награда се италијанската актерка Моника Белучи, француската актерка Ирен Жакоб и хрватскиот…

  Continue Reading ...
 • Боб Дилан конечно ја прими Нобеловата награда за литература

  Добитникот на Нобеловата награда за литература за 2016 година,  Боб Дилан ја прими  оваа престижна награда на приватна церемонија во Стокхолм. Ова врачување на наградата се случи три месеци по свеченото доделување. 11 декември 2016 година, на кое не присуствуваше американскиот музичар и поет. Нобеловиот медал и дипломата му биле врачени на Боб Дилан пред…

  Continue Reading ...
 • Целосно обновена архитектурата на црквата „Св. Ѓорѓи Победоносец“ во Младо Нагоричане

  Интервенциите на црквата „Св. Ѓорѓи Победоносец“ што се наоѓа во селото Младо Нагоричане, во облик на заштитата, конзервацијата и реставрацијата на архитектурата се целосно завршени. Обемната конзервација и реставрација на овој значаен споменик на културата од поствизантискиот период е спроведена во повеќе фази, при што стручните екипи на Националниот конзерваторски центар во целост извршиле консолидација…

  Continue Reading ...
 • На филмскиот фестивал „Анимакс“ ќе бидат прикажани 50 анимирани филмови

  Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“ годинава се организира по шестти пат под мотото „За нагоре“, започнува денес, први декември и ќе трае до четврти декември во Кинотека на Македонија. На четирите фестивалски денови ќе бидат прикажани вкупно 52 анимирани филмови од 25 земји од светот. Под мотото „За нагоре“, овој фестивал ќе…

  Continue Reading ...
 • Промоција на „Зборот остава траги“ од Тони Димков

  Вечерва (9 ноември), во Младинскиот културен центар, си почеток во 20 часот, ќе се одржи промоцијата на книгата „Зборот остава траги“, збирка на интервјуа на реномираниот новинар, Тони Димков. Книгата е издание на „Магор“, а промотори ќе бидат Илинденка Петрушева и Влатко Галевски. Книгата „Зборот остава траги“, со поднаслов „Збирка интервјуа што ги надминуваат границите…

  Continue Reading ...
 • Нови Сад – Европска престолнина на културата за 2021 година

    Нови Сад ќе биде Европска престолнина на културата во 2021 година, соопшти Европската комисија. Кандидатурата на Нови Сад за европска престолнина на културата ја поддржаа многубројни истакнати личности на светската и европската уметничка сцена, како што се, Раде ЃжШербеџија, Аница Добра, Стефан Миленковиќ, Томас Влашиха, Александра Вребалов и други. За Европска престолнина на културата,…

  Continue Reading ...
 • Најубаво е да се живее во Мелбурн – Австралија

  Дури 6 од првите 10 градови, каде што се живее најубаво, се во Австралија. На листата објавена од Economist Intelligence Unit, се наоѓаат градови во светот во кои е најубаво да се живее. Оценувани се 140 града,  каде што градовите се рангирани според тоа какви услови нудат за живеење. Индексот според кој се оценувани има максимална вредност 100,…

  Continue Reading ...
 • Бугарската претстава „Автобус“ ќе го отвори фестивалот „Гола месечина“

  Интернационалниот фестивал на комедијата „Гола месечина“ вечерва, понеделник, 20 јуни, во Спортскиот центар Ново Лисиче во општина Аеродром, ќе биде отворен со претставата „Автобус“ во изведба на ансамблот од Сатиричниот театар „Алеко Константинов“ од Софија на Станислав Стратиев во режија на Здравко Митков. Приказната се однесува на  деветмина патницикои  патуваат во градски автобус кој одеднаш…

  Continue Reading ...
 • skopje guitar festival

  Второ издание на Скопје гитар фестивал 2015

  Здружението на гитаристи „Бастет“ е организатор на второто издание на Скопје гитар фестивал, почнувајќи од вечерва, 4 декември и ќе трае до 6 декември, во Младинскиот културен центар во Скопје. Фестивалот ќе го отвори концертот на Борче Наумовски и Трио нуево во придружба на гудачки квартет, а ќе ја изведат музиката на италијанскиот композитор Мауро…

  Continue Reading ...