Култура

Триумф на Горан Столевски со „Домаќинство за почетници“ на филмскиот фестивал во Венеција

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, а во продукција на Лист продукција од Скопје вчера ја имаше светската премиера на 80. издание на филмскиот фестивал во Венеција, а се прикажа во натпреватувачката програма Хоризонти. Филмот беше одлично прифатен од публиката, со неколку минутни овации, а се појавија и првите одлични критики во британското списнаие за филм „Скриндејли“, објаува Агенцијата за филм на Македонија.

„Домаќинство за почетници“ ќе се натпреварува за наградите за најдобар филм, за најдобра режија, најдобро сценарио, специјална награда од жирито и најдобра машка и женска улога.

Бојан Лазаревски, директор на Агенцијата за филм и Горан Столевски

Филмската приказна на Столевски се занимава со универзалните вредности на семејството – она во кое сме се родиле и она кое самите сме го избрале. Дита никогаш немала намера да биде мајка, но сега околностите ја присилуваат да ги згрижи малата немирна Миа и бунтовната тинејџерка Ванеса, ќерки на нејзината девојка. Гледаме битка помеѓу три своеглави жени кои полека прераснуваат во семејство и ќе сторат сѐ за да останат заедно.

Главните улоги во филмот ги толкуваат: Анамариа Маринка (позната по филмот “4 месеци 3 недели 2 дена” (2007) на Кристиан Мунгиу) и Алина Сербан од Романија, Владимир Тинтор од Хрватска, Самсон Селим, Миа Мустафа и Џада Селим од Северна Македонија. Во споредните улоги се: Сара Климоска и Ајше Усеини од Северна Македонија и Розафа Целај од Косово и многу други професионални и непрофесионални актери од Северна Македонија. Снимањето на филмот се одвиваше во јули 2022 година во Скопје, а додека пост-продукцијата се работеше на релација Европа – Австралија и тоа во Мелбурн, Аделаида, Гетеборг и Варшава.

Автор: