Култура

Големата ѕвезда на македонскиот филм за композиторот Љупчо Константинов

На годинешното јубилејно 40. издание на ИФФК, „Браќа Манаки“, наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ што ја доделува ДФРМ, ќе му биде доделена на  композиторот Љупчо Константинов. Ова денеска го соопшто претстедателот на ДФРМ, Игор Ивабнов-Изи.  се доделува на овој добитник претседателот на Друштвото на филмски работници на Македонија, Игор Иванов – Изи соопшти дека е годинешен добитник на наградата  што ја доделува ДФРМ. Наградата на Константинов свечено ќе му биде врачена на фестивалот „Браќа Манаки“.

Константинов ова високо признание го доби за музиката во филмовите „Среќна нова 49“ и „Тетовирање“. Љупчо Константинов е роден во 1946 година во Охрид. Музичко образование завршил во Битола, а подоцна студирал музика на Музичката академија во Белград.

Досега за своето музичко творештво добитник е на многубројни награди и признанија. Меѓу нив најпознти се „Златна арена“ на фестивалот во Пула, „Златни ловорови венци“ на МЕС Сараево, за театарските престави „Електра“, „Шехерезада“, „Фаус“.

„Оваа награда востановена во 2013 година е замислена како признаие за посебна контрибуција за македонскиот филм и од самиот старт критериумот е дигнат толку високо што навистина не е лесно да се најде кандидат и достоен лауреат иако, се разбира, секогаш меѓу нас има такви постојат и да се следи тоа ниво. Досегашни добитници на наградата се Кирил Ценевски, големата легенда на македонскиот филм, потоа Милчо Манчевски, по него Дарко Марковиќ, па Сајмон Пери, ДФРМ се одлучи таа година наградата да ја додели на познатиот британски продуцент, кој стои зад филмот „Пред дождот“, најголемиот успех на Македонијам било кога во целокупната наша историја. А минатата година наградата и’ беше доделена на Милица Стојанова, направивме исклучок и наместо наградата да биде доделена на ѕвезда која блеска зад големото платно, се одлучивме за ѕвезда која блеска на големото платно и тоа е личност која можеби немала главни улоги на филмот, но оставила неверојатна трага во целата наша кинематографија. А главните улоги и’ недостасуваат зашто таква беше позицијата на жената во целата балканска кинематографија.

И оваа година беше исклучително тешко да се дојде до вистинското име на човекот кој ќе ја понесе оваа награда. Предлози имаше малку и имаше аргументи и за и против кои од предложените треба да биде награден годинава, а кој можеби треба да почека за година или две понатаму, се’ додека се предложи овој добитник и веќе не постоеја дилеми кај ниту еден член на ДФРМ.

Станува збор за една исклучителна појава во македонската кинематографија , човек кој со посебна боја ги обои филмовите како „Среќна нова ‘49“ и „Тетовирање“, тоа се филмови што македонската публика исклучително многу ги сакаше сите овие години. Потоа тој има соработувано со неверојатни имиња, да спомнам само некои од нив: Паоло Маѓели,Томаж Пандур, Мустафа Надаревиќ, Пенелопе Круз, Роберто Чули, Озрен Прохиќ, како и Бранко Гапо, Димитрие Османли, Столе Попов, Антонио Митриќевски. Тој потпишува повеќе од 35 наслови на филмска музика и е добитник на наградата „Големата ѕвезда на македонскиот филм“ за 2019 година е Љупчо Константинов. Овој човек блескаше, имаше извонредна кариера и како секој голем уметник во еден миг го снема. Некако помалку слушавме за него. За да сега, на 76- годишна возраст да се врати на голема врата и сега постојано работи, главно во странство, во Италија, Хрватска, нешто и во Македонија и е повторно на големите театарски, телевизиски и филмски сцени“, рече Иванов  .

Автор:

Слични статии