Култура

Научниците се шокирани: лимонадата со куркума ја лечи депресијата подобро од дијазепам

Куркумата донесува многу бенефити за целиот организам. Богата е природни состојки кои делуваат антивоспалитетлно, го испоруваат развојот на канцерогените клетки и го намалуваат лошиот холестерол. Куркумата многу силно влијае и во лечењето кај:

  • Рак на кожа
  • Алцхајмерова болест
  • Артритис и реума
  • Болести на мочниот меур
  • Болки во желудникот
  • Варење на храната
  • Киселина во желудникот

Најинтересно е што својствата кај куркумата делуваат како силен лек против депресијата. Додека лековите производ на фармацевтската индустрија може да предизвикаат контраиндикации, (крварење во желудникот, отежнато дишење, лимунадата со куркума е потполно природна и нештетна за организмот.

Лечење на депресија со куркума

Природните средства исто така можат да бидат ефикасни во лечењето на депресијата и за разлика од синтетичките, немаат штетни последици на здравјето. Куркуминот, којшто е активна состојка во куркумата, има исто својство како активната состојка во синтетичките лекови за лечење на депресијата.

Ова е нова изненадувачка примена на куркумата во лечењето. Луѓето кои патат од депресија имаат повосоко ниво на воспалителни процеси во мозокот. Исто така, имаат и послабо развиена неурогенеза, процес во кој се обновуваат невроните, што значи дека кај овие луѓе се создаваат помал број на нови мозочни клетки од луѓето кои немаат историја на депресија. Куркуминот тука е од исклучителна помош, затоа што е моќен антивоспалителен агенс и силен стимулатор на неурогенезата

Рецепт за лимонада со куркума

За 4 чаши:

4 чаши ладна вода

2 супени лажици куркума во прав

4 супени лажици јаворов сируп или мед

1 лимон или лимета

1 портокал (по желба)

Прстофат црн бибер

Ако не ви се допаѓа пијалокот со биберот, можете одделно да го испиете со тоа што ќе ставите малку од биберот во лажичка и че го испиете заедно со сокот со куркума. Ова е многу битно и треба да се знае дека биберот го појачува својството на куркуминот.

Сите состојки ставете ги во сад и добро измешајте.

Овој напиток, освен што лечи депресија, има антивоспалителни и антивирусни својства и делува како силен антиоксиданс.

Автор:

Слични статии