Култура

Рецепт за брзо симнување на килограмите, дури 10 килограми за еден месец

Овој рецепт освен што е добар за слабеење поволно ќе влијае и вашата целокупна здравствена состојба. Сите состојки се многу здрави. Тоа е чиа семе коешто е многу богато со здравите масни киселини, омега 3 и омега 6, протеини, калциум и влакна. Поради ова делува како моќен антиоксиданс. Ц-витаминот содржи и минерали како што се калциум, калиј, магнезиум и железо.

Големата популарност на чиа семето се должи на неговата висока хранлива вредност. Чиа семето претставува балансирана мешавина н а протеини, јаглехидрати, масти и растителни влакна. Содржи 5 пати повеќе калциум од млекото, 3 пати повеќе железо од спанаќот, 3 пати повеќе антиоксиданси од боровинките и 2 пати повеќе калиум од бананите.  Чиа семето како дел од здравата исхрана може да помогне во поттикнување на имунитетот и репродуктивните органи, во спречување на појавата на кардиоваскуларни заболувања со намалување на нивото на холестерол, триглицеридите и високиот крвен притисок.

Потребни состојки:

  • 1 чаша вода
  • 1 лажици чиа семе
  • 1 лажица мед
  • сок од 1 лимон

Подготовка:

Ставете го чија семето во вода да стои 1 час. Чиа семето ќе ја апсорбира целата вода и ќе стане како желе. Потоа ставете го во блендер и заедно со останатите состојки изблендирајте. Конзумирајте го овој напиток во утринските часови. Подобро ќе се чувствувате и ќе ви помогне да го намалите холестеролот во крвта.

Автор:

Слични статии